O Mnie

 

O mnie

 

 Moja krótka biografia - mam 61 lat, wędkuję 38, głównie spinning (pstrąg, szczupak, okoń, kleń), latem także spławik, grunt i drgająca. Mam na koncie kilka ładnych "nakrapianych" i szczupaków. Nie jestem tzw. mięsiarzem, ryba za wszelką cenę - to nie dla mnie. Najważniejsze jest obcowanie z naturą, przyrodą. Dlatego lubię "uganiać" się za pstrągiem i szczupłym tam gdzie nie dotarła (sic!) jeszcze cywilizacja. Nie sposób tu nie wspomnieć też o moim "towarzyszu" wędkarskich wypraw Jurku. To dzięki niemu zaliczyłem mojego "rekordowego" pstrąga, wiele przeżyłem przygód ze szczupakami, nie wspominając o poznaniu wspaniałych miejsc. Bo to dzięki niemu dzisiaj spinninguję i ... niech tak pozostanie. Poza tym interesuje mnie fotografia i komputery ... chociaż w tym ostatnim nie jestem orłem.

 

 

 

 

 

      

 

        Banery na Twoja stronę

Wędkarstwo moim zdaniem

Uroki wędkarstwa są różnorodne. Jednym zaspakaja tkwiący w każdym z nas instynkt łowiectwa, dla innych to wypoczynek na łonie przyrody, jeszcze innym pomaga odreagować w jakże nerwowych i stresujących dzisiaj czasach. Jakby nie patrzeć końcowym celem wędkarstwa jest zawsze ryba. Nie ważne czy zrobimy fotkę i oddamy rybę wodzie czy też ją zabierzemy. Tak więc wędkarstwo w swej różnorodności każdemu potrafi coś zaoferować. Dla pragnących spokoju będzie to cierpliwe wpatrywanie się w szczytówkę gruntówki czy spławik, dla średnio aktywnych spełnieniem będzie przepływanka, a dla zaangażowanych aktywnie - pogoń za pstrągiem bądź szczupakiem.

Chcąc osiągnąć sukces nie wystarczą techniczne nowinki sprzętowe. O skuteczności łowienia decyduje znajomość ryb, ich obyczajów i środowiska w jakim bytują. Musimy poznać te tajemnice, innymi słowy nauczyć się "czytać" wodę. Dopiero teraz możemy pomyśleć o technicznej stronie wędkarstwa, bo to sprawa drugorzędna. Wiedzę czerpiemy z literatury, porad kolegów, ale  umiejętności i doświadczenie zdobywamy poprzez własną praktykę nad wodą. Inaczej się nie da, chyba, że ktoś urodził się wędkarzem w myśl  Izaaka Waltona:

„WĘDKARSTWO TO POEZJA, A POETĄ TRZEBA SIĘ URODZIĆ”

 

 

                 44                                                  55

 


Anno Domini 2018

Wspomnienie o koledze, przyjacielu, wędkarzu.

 

Nigdy nie ma dobrej chwili na pożegnanie bliskich, znajomych, przyjaciół, ale są chwile, aby powspominać, wrócić chociażby myślami, bo wspomnienie jest niejako spotkaniem z osobą , która odeszła. Właśnie opuścił nas nieodżałowany Kolega, mój Przyjaciel i Towarzysz niezliczonych wypraw wędkarskich – Jurek B. Śmierć zawsze jest nie na miejscu, a to za wcześnie, za szybko po prostu nie w porę …

Odszedłeś w ciszy, ale zawsze pozostaniesz w mojej pamięci …